Belfld : Hol vannak a sznyogok? |
Hol vannak a sznyogok?
2011.07.03. 18:54
Az idei nyron ezidig elmaradt a vrszv sznyogok invzija, s komoly tmegekre mr nem is szmthatunk. Flteni azrt nem kell ket, mert br a felnttek kztt magas a halandsg, a petk viszont sok mindent kibrnak. Most pihennek, rendezik soraikat, hogy a megfelel pillanatban ismt bearanyozhassk estinket s jszakinkat.
A tavalyi, szokatlanul csapadkos vhez kpest idn egyelre valban kevesebb csp sznyoggal tallkozhattunk, aminek alapvet oka az tlagos vekhez viszonytva is szraz, csapadkban szegny tavaszi idszak. Ezen kvl a Duna mentn meghatroz, hogy az v elejn a folyam megszokottnak mondhat radsa is elmaradt – tudta meg az fn.hu a Vidkfejlesztsi Minisztrium Sajtirodjtl.
Lesben llnak
Ettl fggetlenl nem szabadultunk meg a sznyogoktl. Jelenleg nyugalmi llapotban, a peteburok mgtt rejtzve vrnak a szksges felttelekre, elssorban vzre s a lrva llapotban tpllkul szolgl baktriumok felszaporodsra. A „nyugv harcosok” ilyenkor perceken bell kikelnek, de akkor sem jnnek zavarba, ha a nedvessghiny miatt a pete korbban, akr rviddel a leraksa utn kiszradt. Ilyenkor a lrva fejldse nem indulhatott meg, de ahogy vz ri, a folyamat beindul, mintha mi sem trtnt volna.
pete-lrva-bb-img
A rovarok, kztk a sznyogok is letk sorn tbb talakulson is keresztl mennek. A nstny ltal lerakott petkbl elszr kikel a lrva, amely mozog, tpllkozik, majd a megfelel fejlettsgi szinten bebbozdik. A bb llapotbl fejldik ki a „vgleges” formja, ezt nevezzk imgnak. A sznyognak ezt az alakjt ismeri mindenki, ekkor repl s „csp”.
A kifejlett sznyogok halandsga rendkvl nagy. Nyron pldul, a szraz melegben sokkal rvidebb ideig letkpesek, mint a magasabb pratartalm idszakokban, s az ers szl is igencsak megtizedeli aktulis llomnyukat. Termszetesen taroljk ket a velk tpllkoz s a rajtuk vagy bennk lskd llnyek s a vegyszeres irts is.
Sznyogok rmlma. Fot: Nmeth Gyrgy/MTI
Sznyogok rmlma. Fot: Nmeth Gyrgy/MTI
A rovarok mennyisgt mgis elssorban a fejldsk szempontjbl idelisnak tekinthet lhely meglte s minsge befolysolja. A nagyobb, nylt fellet vizeken az ramls, a hullmzs s a lrvkat fogyaszt halak jelenlte miatt jellemzen nem alakul ki jelents llomnyuk. A sekly, meleg, radsok utn visszamarad vagy az eszsek sorn kialakul, viszonylag vdett vizekben viszont tmegesen tenyszhetnek. Mivel ezek a csapadk fggvnyben jnnek ltre, a sznyogok szma is az es mennyisgn mlik.
nem "esznek" vrt
A sznyogok nem lelemforrsknt tekintenek az emberre, a vr a szaporodsukhoz szksges. A hmek egsz letkben nvnyi nedveket szrcslgetnek, s ezen a menn lnek a nstnyek is. Sok fajnak azonban a sikeres szaporodshoz vrre van szksge, amely megfelel tpanyaggal ltja el a bennk fejld petket. Enlkl azok letkptelenek lennnek. A sznyogok ltsa egybknt nem tl j, az „ldozathoz” a testbl kisugrzd h, illatok s a killegzett szn-dioxid vezeti el ket.
Nem valszn az invzi
Sok rovar esetben megfigyelhet, hogy bizonyos idszakonknt tmegesen jelennek meg, mskor pedig alig tallkozunk velk. m ezeknek a kis vrszvknak ez nem szoksuk, k folyamatos ostrom alatt tartanak minket. A csp sznyogok csoportjt alkot fajok ugyanis eltr ritmusban fejldnek, s mg egy fajon bell is a tenyszhely vzhmrskletn mlik, hogy mikor vlnak kifejlett rovarr, azaz mikor kezdenek el „cspni”. A sznyogrjazs teht pp olyan kiszmthatatlan, mint az idjrs, de a lrvk tlagos fejldsi teme alapjn azrt kszlhetnk: meleg nyri idszakban a nagy eszseket kvet msodik httl lehet megnvekedett sznyogmennyisgre szmtani.
Szerencsre azonban a minket rettegsben tart fajok egy rsze kifejlett llapotban prilis-mjusban jelenik meg s jnius-jliusig repl, gy tlk idn mr nem kell tartanunk. A tbbiek viszont mg felbukkanhatnak, m a nyri tenyszidszak vghez kzeledve ennek egyre kisebb a valsznsge
|