Belfld : A vilggazdasg sszeomlik, ha a lzongsok Szadi-Arbira is tterjednek |
A vilggazdasg sszeomlik, ha a lzongsok Szadi-Arbira is tterjednek
2011.02.28. 00:43
„Ha az egyiptomi vagy lbiai esemnyekhez hasonl helyzet alakul ki Szadi-Arbiban is, katasztroflis helyzet alakulhat ki, ami a globlis gazdasg teljes sszeomlshoz vezethet.”
Gal Luft, biztonsgi szakrtvel a biztonsgrl vagy az olajpiacnak a globlis gazdasgra gyakorolt hatsrl beszlgetni nem gyenge idegzetek szmra val vllalkozs. A washingtoni szkhely Globlis Biztonsgelemz Intzet (Institute for the Analysis of Global Security) gyvezet igazgatja a Jerusalem Postnak adott interjjban a vilggazdasg ktsgbeejt helyzetrl beszlt.
„Az embereknek fel kellene fogni, ha egy olyan orszg, mint Szadi-Arbia Egyiptom, Tunzia vagy Lbia sorsra jut, a vilggazdasg nagyon veszlyes helyzettel tallja magt szemben. Szegnyek s gazdagok egyarnt,” nyilatkozta Gal Luft. „Els krben a szegnyek mr nemcsak szegnyek, hanem hezk lesznek, az afrikai orszgokban jelenleg foly lelmiszeroszts olaj hinyban lell, amit a piacok sszeomlsa kvet.”
Megjegyezte, hogy a msodik vilghbor ta valamennyi vlsgot, egyetlen kivtellel, olajvlsg elztt meg. „Ha olajvlsg van, szinte biztosak lehetnk benne, hogy hamarosan gazdasgi vlsg is lesz.”
„A jelenlegi helyzet azrt klnsen knyes, mert mg nem vagyunk tl az elz vlsgon sem. Amikor egy vlsg kzepn jabb vlsg ksznt be, olyan, mintha egyszerre kt szvrohamot kapnnk, a szervezet nem kpes megbirkzni vele.”
„Mg egy olajsokk, s minden eddigi igyekezet a kilbalsra semmiv lesz. Tovbbi millik veszthetik el llsukat vilgszerte,” vlekedik Luft.
Szerinte a nyugat esetleges beavatkozsa a szadi olajmezk vdelme rdekben hibaval lenne.
„Ttelezzk fel, hogy az Egyeslt llamok csapatokat kld Szadi-Arbiba. A szadi olajmezk nagy rsze keleten, a sitk lakta terleteken, Irn szomszdsgban van, gy szinte biztosra vehet, hogy Irn intifdt indtana ott. Felrobbantank a vilg leggazdagabb olajmezit s a vezetkeket s csapdkat lltannak, ahov csak tudnnak, mint ahogyan azt Irak s Afganisztn esetben is tettk,” folytatta a bors jslatokat Luft.
„Ezek nagyon veszlyes, katasztroflis kvetkezmnyekkel jr forgatknyvek, teht semmikppen nem tartom j tletnek a beavatkozst a nyugat rszrl, nem lennnk nagyobb biztonsgban gazdasgilag sem,” mondta Luft, hozztve, hogy ha vilg olajelltsa veszlybe kerl, az Izrael szmra is nagyobb biztonsgi kockzatot jelentene.
„A helyzet msik oldala, hogy egy ilyen forgatknyv esetn, pont azok az orszgok, amelyeket a nyugat gyengteni szeretne, mint pldul Irn, megersdnnek. A vagyon soha nem ltott sebessggel vndorolna a vilg legszegnyebb rtegtl az ultra gazdagok zsebbe, hiszen az afrikaiak is ugyanannyirt veszik az olajat, mint a vilg tbbi rsze. Nem kapnak rengedmnyt, csak azrt mert szegnyek.”
Luft, aki a Koalci Amerika Felszabadtsrt szervezet trsalaptja is, amely azrt kzd, hogy Amerika kevsb fggjn az olajimporttl, elmondta, hogy a legfontosabb feladat megtrni az olaj monopliumt a globlis kzlekedsben.
Szerinte ez az egyetlen lps segthet kilbalni a jelenlegi helyzetbl. „Hogyan helyezhetjk egsz jvnket s boldogulsunkat egy maroknyi diktatra kezbe?”
„A vilggazdasg motorjt jelent kzlekeds az olajtl fgg. A ruhink, az telnk, minden az olaj rtl fgg. Roppant vkony jgen tncolunk. Mint a hlaadsnapi pulyka. Szp az let, jkat eszel, boldog vagy aztn beksznt a hlaads napja s egyszerre minden megvltozik.”
Luft szerint olyan trvny bevezetsre lenne szksg, amely elrja, hogy minden j aut „rugalmas zemanyag felhasznls” motorral legyen elltva, hiszen, ha „fennll a veszlye annak, hogy egy napon nem lesz tbb olaj, rltsg tovbbra is olyan jrmveket zembe helyezni, amelyek mkdtetshez csak az olaj j.”
Related Posts
|