Belfld : IMF stratgiai dokumentum az j globlis valutrl
IMF stratgiai dokumentum az j globlis valutrl
2010.08.12. 00:10
Egy frissen megjelent IMF stratgiai dokumentum egy j globlis valuta bevezetst srgeti a nemzetkzi monetris helyzet helyrelltsa rdekben.A dokumentum rmutat, hogy a „bancor” nvre keresztelt valutt csak akkor lesznek kpesek rvid tvon bevezetni, ha a globalizmust szleskren el tudjk fogadtatni a vilgban. A Reza Moghadam, az IMF stratgiai, irnypolitikai s fellvizsglati osztlynak vezetje ltal ksztett tervezet hrom hnapig nem kerlt a nyilvnossg el.
A Financial Times alphaville nev blogjban megjelent „IMF tervezet a globlis valutra – igen” cm, augusztus 4-n megjelent cikke azonban lerja dokumentum krvonalait s a globlis pnzgyi testlet egyrtelm stratgijt. „…az IMF szerint legalbbis a nemzetkzi monetris rendszer stabilitst (a vlsg utn) egy globlis valuta bevezetsvel lehet biztostani,” jegyzi meg Izabella Kaminska. „Ez pedig azrt van, lltja a Valutaalap, mert nem bzhatunk abban, hogy a szuvern llamok, legalbbis jelen helyzetkben, jra elosszk a feles tartalkokat vagy sajt maguk kzdjenek meg deficitjkkel.”
A dokumentumon bell, egy rtalmatlanul „Tartalk felhalmozs s nemzetkzi monetris stabilits” cmmel elltott tblzat bemutatja, miknt lehetsges a globlis valuta lpcszetes bevezetse, kezdve a megfoghatatlan „nkntes irnyelv mdostsokra” vonatkoz javaslattal, melyeket a tagllamok alkalmaznnak, majd egyre drkibb gazdasgi irnyelveken keresztl vgl eljut a globlis valuthoz, mint vgclhoz.
A tblzat, minden egyes lpcsfok esetben szmba veszi a „potencilis ellenlls” valsznsgt a szuvern llamok rszrl, amit rvidtvon ersnek jsol, stagnlssal kvetve, majd ismt emelkedssel, ahogy a globlis valuta tulajdonkppeni bevezetse elrehaladottabb stdiumba kerl. A Nemzetkzi Valutaalap rszrl a globlis valuthoz vezet t az IMF szintetikus paprpnzn, azaz klnleges lehvsi jogokon (SDR) alapul nemzetkzi pnzgyi rendszer szlesebb kr hasznlata s ksbbi globlis bevezetsre pl.
Az SDR alap rendszer letbe lpst kveten az IMF elkpzelse szerint mr csak egyetlen lps szksges a globlis valuta hasznlatba lpsig. A dokumentum a globlis valuta nevt is megemlti, amit a John Maynard Keynes ltal javasolt, de soha be nem vezetett klring valuta utn „bancor”-nak kereszteltek.
„Tulajdonkppen a G20-ak llamfi felhatalmaztk a Valutaalapot, hogy pnzt lltson el s hozzlsson a globlis mennyisgi enyhtshez (quantitative easing) s ezzel valjban egy globlis valutt hoznak ltre. E fltt a valuta felett egyetlen szuvern nemzetnek sem lesz hatalma,” rta Ambrose Evans-Pritchard a London Telegraph-ban.
A Washington Post ugyan erre a kvetkeztetsre jutott, mikor Anthony Faiola azt rta, hogy „az IMF j ton halad afel, hogy a vilggazdasg ENSZ-v nevezze ki magt.” A lpst a Vilgbank s az ENSZ is dvzlte. A Nemzetkzi Valutaalap vezetje, Dominique Strauss-Kahn szmtalan alkalommal srgette az SDR-okon alapul globlis valuta ltrehozst.
A globlis valuta s adrendszer bevezetse s egy mindenek felett ll szablyoz testlet fellltsa a globlis kormnyzs kulcsfontossg lpsei. Ezeket a lpseket kell megtenni a kzpontostott kormnyzs ltrejtthez s a hatalom nhny olyan kzben trtn sszpontostshoz, akiket senkinek nem ll majd jogban felelssgre vonni.
Az IMF ilyen irny intzkedsei mind arra irnyulnak, hogy a hatalom nhny olyanbankr kezbe kerljn, akik nem vlaszts hanem vagyoni ton jutottak pozciba s akiknek clja az llamok szuverenitsnak megszerzse a vilggazdasg s a nemzetkzi pnzintzetek feletti hatalmukon keresztl.
A vilg jelenleg a modern kornak megfelel Nagy Vilgvlsgot tapasztalja, llaptja meg a neves kzgazdsz, aki hozztette. Ezt sokan msok is elre jeleztk, egy olyan sszeomlst, amit 1930' vek ta nem lttunk.
Robin Griffiths, a mszaki stratga a Cazenove Capital, kzlte a CNBC -nl htfn, hogy ltja a tzsdei mlypontot, amiben most lphet a vilg oktberberben , ami jelents pnzgyi depresszit jelent.