Klfld : Eurpai npszavazs kezdemnyezse |
Eurpai npszavazs kezdemnyezse
2010.05.02. 11:10
Eurpai npszavazs kezdemnyezse
Amit eltitkolt a neoliberalizmust szolgl minden prt, annak mindenki eltt ismertt kell vlnia:
amg az EU tagjai vagyunk, addig nincs lehetsgnk a gazdasgi felemelkedsre.
Annak, akinek ktsgei vannak errl, az olvassa el, hallgassa meg „Az EU tnyleges hatsa” c., bizonytkokkal elltott hangos jsgot[1].
Ezt kt - a hangos jsg elksztse ta megjelent - hrrel egsztem ki:
„Ha a kltsgek tl magasak, fizetskptelensg llhat el Grgorszgban. Az zletember hozztette, hogy Grgorszg megsegtsre azrt jtt ltre a politikai megegyezs, hogy ne essen szt ez eurzna. Az eurvezet szthullsa ugyanis Soros szerint hossz tvon utat nyitna az Eurpai Uni sztesse fel is.”[2]
A Financial Times minap megjelent cikkben a „teljes kiigaztsi sszeget”, vagyis azt, ami nlkl a brit prtok programjai megvalsthatatlanok, 100 millird fontban llaptotta meg[3]. Ezzel igazolta azt, amit a „Ngy vltozat egy tmra”[4] c. tanulmnyban Magyarorszgra vonatkozan megllaptottam (az gretek 7500 millird forintnyi fedezethinya). Brmely EU tagorszgban ugyanez a helyzet, hiszen az EU-sarc mindenkire – nagyjbl llekszm-arnyosan – ugyanazt a terhet tette azzal, hogy 6000 millird eurt von el vente a klnbz csatornkon s mindssze ennek hatodt (1000 millird eurt) ad vissza „tmogats” formjban (ld. 1. jegyzet). Ez alapjn rdemes elgondolkodni azon, hogy igaz-e az az rv, amit EU tagsgunk fenntartsra hangoztatnak, mi szerint az „EU tmogats” a gazdasgi fejlds alapja.
Aki azt hiszi, hogy a parlamentbe jutott prtok programjai – akr a kormnyt alakt FIDESZ- is – megvalsthatak, annak keserves csaldsban lesz rsze az elkvetkezend hnapokban.
Azrt, hogy a csalds ltal kivltott trsadalmi vlsg ne vezessen testvrhborhoz (ahogyan azt a pnzgyi elemzk jsoljk[5]), s a kszbn ll trsadalmi vlsgnak[6] ne legyenek vgzetes kvetkezmnyei, a 2009. december 1-n hatlyba lpett Lisszaboni Szerzdsben[7] lv lehetsg kihasznlsval bksen kell elindtanunk megszabadulsunkat a „szenvedhetetlen iga”[8] all. Erre kt md van:
I. lehetsg
A Lisszaboni Szerzds I. rsz (Alapszerzds) 50. cikke lehetv teszi a kilpst[9] egy - kt vig elhzd - folyamat eredmnyeknt. Ezt annak a Helytarttancsnak kellene kezdemnyeznie, amely a neoliberalizmus gyarmatbirodalmnak, az EU-nak a tovbblsben rdekelt. Teht ezzel a lehetsggel nincs mdunk lni, ppgy, mint a tbbi tagllamnak.
Az EU tagllamokban hangjukat hallat „EU-szkeptikusok” az EU-bl kilps helyett a Lisszaboni Szerzds egyes rszeinek mdostst kvetelik, mondvn: ezzel lazul a szenvedhetetlen iga szortsa.
Az eltt, aki ismeri a Lisszaboni Szerzdst, nyilvnval, hogy a ngy liberlis alapelv[10], a „kizrlagos hatskrk”[11] s a lnyegvesztsig csonktott nkormnyzatisg (szubszidiarits)[12] az EU alapja, ennek eltrlse vagy vltoztatsa az EU megsznst eredmnyezi. Ezrt ezek „bebetonozottak”, amelyekhez soha nem fog hozznylni az Eurpai Parlament tbbsge, hiszen tagjait az orszgok neoliberalizmust tmogat prtjai kldtk. A tilt rendelkezsek nmelyiknek vltoztatsa elkpzelhet (erre plda: Srkzy javaslatra a mennyisgi korltozs tilalmt kln cikkben hatroztk meg a beviteli s a kiviteli mennyisgekre), de kizrlag prtrdekbl s „slythelyezssel” (vagyis valaminek a szigortsval ellenslyozva). „Az EU tnyleges hatsa” c. hangos jsgban minden tilt rendelkezs benne szerepel (ezek kivonata a „12 stci”[13]).
Gondolhatja valaki p sszel, hogy ezek mindegyike, vagy alapvet vltozst hoz rsze eltrlhet, vagy rdemben vltoztathat, hiszen ezzel a hrom alaptzis – s ezen keresztl az EU nev gyarmatbirodalom - veszten el rtelmt?
Ezek utn brkinek is ktsge van afell, hogy az „EU-szkeptikusok” nem radiklis (gykeres) vltozst akarnak?
II. lehetsg
A Lisszaboni Szerzds bevezette a „polgri kezdemnyezs”[14] fogalmt az I. rsz 11.[15] s a II. rsz (Mkdsi szablyzat) 21.[16] cikkben. Ez alapjn lehetv vlik nemcsak Magyarorszg, hanem az EU minden tagorszga (s Eurpa minden llama) szmra a fggetlensg visszaszerzse mellett olyan sszehangolt egyttmkds megteremtse, amely minden tagllamnak s minden embernek a ktelezettsg teljestse arnyban gyakorolt jogot, s ezltal nmaga ltal teremtett jltet biztost. Ez nemcsak egy lehetsg, hanem az egyetlen bks t az llamok fggetlensgnek visszaszerzsre.
A polgri kezdemnyezsrl 2010. prilis 1-n elterjesztetett javaslat jelenleg angol, francia s nmet nyelven szerepel az EU hivatalos honlapjn[17]. A magyar nyelv tjkoztats alapjn[18] az albbiak szerint van lehetsg npszavazs kezdemnyezsre:
1. Meg kell hatrozni a npszavazs krdst.
Akarja-e n, hogy eurpai npszavazs dntsn arrl, hogy a szvetsgi llamknt (fderciknt) mkd „Eurpai Uni” talakuljon fggetlen llamok „Eurpai llamszvetsgv” (konfdercijv)?
2. A nyilvntartsba vtel felttele, hogy 300.000 ezer alrs legyen, amely legalbb hrom orszgbl szrmazik.
Az alrsgyjts feltteleknt ismertetnnk kell a tagorszgokban az Eurpai llamszvetsg mkdsnek lnyegt, ahhoz, hogy az unis polgrok tudjk, hogy alrsukkal mit tmogatnak, s a npszavazsban rsztvevk pedig azt, hogy az EU-t szvetsgi llamknt (fderciknt) meghatroz Lisszaboni Szerzdst mi vlthatja fel azzal a cllal, hogy az talakuls kvetkezmnyeknt fggetlen llamok Eurpai llamszvetsge (konfdercija) jjjn ltre.
A Lisszaboni Szerzds alternatvjt tartalmazza az „Eurpai Konfdercirl szl szerzdstervezet”, amelyet egszben[19], sszefoglalva[20], valamint a fderci s konfderci klnbsgt elemz tanulmnyt[21] minden EU-tag orszg hivatalos nyelvre le kell fordtani. Az ismertetshez javaslom „Az EU tnyleges hatsa” c. hangos jsg EU tagorszgokra adaptlt vltozatnak elksztst.
3. A nyilvntartsba vteltl szmtott egy ven bell kell a meghatrozott szm alrst sszegyjteni. Erre vonatkozan a Lisszaboni Szerzds I. rsz 11. cikke (15. jegyzet) a kvetkezt rja el: „legalbb egymilli unis polgr, akik egyben a tagllamok egy jelents szmnak llampolgrai. A „jelents szm llampolgr” kifejezst az EU kzlemnye[22] rtelmezi: „Az egymilli fnek a tagllamok legalbb egyharmadbl kell sszellnia.” Legalbb kilenc orszgbl kell teht az egymilli alrsnak sszegylnie.
4. Az alrsok orszgonknti minimumt a javaslat a kvetkezk szerint hatrozza meg (a tblzatban szerepel az ebbl szmtott, orszgonknti alrsszm az egymilli alrs sszettelre – a szmok termszetesen vltoznak, ha nem minden tagorszgban trtnik alrsgyjts):
Kp: http://postaimre.euroweb4you.eu/e107_images/newspost_images/tablazat1.jpg
Az adatok forrsa: - Link -.
5. Az alrsgyjt vek tartalmt is meghatrozza a javaslat ismertetse. Ennek figyelembevtelvel kszlt el az „Eurpai npszavazst kezdemnyez alrsgyjt v”[23].
Ennek az EU tagorszgokra trtn adaptlsa szksges.
6. Az alrsok benyjtsa utn „a Bizottsgnak ngy hnap ll rendelkezsre arra, hogy megvizsglja a krdst, s eldntse, hogy jogalkotsi javaslatot tesz, tanulmnyt indt, vagy nem tesz tovbbi lpseket” (idzet a javaslat ismertetsbl),
7. „A javasolt szablyokat jv kell hagynia a Parlamentnek s a Tancsnak; az els polgri kezdemnyezseket ezt kveten lehet elindtani – vrhatan mr 2011-ben.” Az EU Parlament napirendjre tzsnek idpontjval kapcsolatban krdst tettem fel az EU hivatalos kpviseletnek. A vlaszt – amely megadsra ktelezettsget vllaltak – vrom.
Tovbb kell gondolni a kezdemnyezs cljnak elrst, klnsen a 6. pont szerinti kittel (az Eurpai Bizottsg dnti el, hogy indt-e egyltaln npszavazst), valamint amiatt, hogy mg csak „alkotmnyos” lehetsge van a polgri kezdemnyezsnek.
A polgri kezdemnyezssel az EU csatlakozsrl szl npszavazskor, valamint a Lisszaboni Szerzds megerstsekor elkvetett antidemokratikus dntst helyezzk tny szerint (de facto) hatlyon kvl, s adunk lehetsget sajt magunknak (vagyis a hatalmat gyakorl npnek) arra, hogy kzvetlen akaratnyilvntssal dntsnk sorsunkat alapveten meghatroz krdsben. Ez tbb, mint demokratikus, ez a kzszabadsg rvnyeslse.
Ezrt az alrsgyjts tartalmilag eltr attl, ahogyan eddig mkdtt. Most rtelemre hatva krjk a tmogatst mindenkitl, mindannyiunkrt. Az eddigi alrsgyjtsek valami vagy valaki(k) ellen szltak, ellensgeskedst (kimondani is szrny – horribile dictu – esetleg gylletet) keltve, rzelmi alapokon, a kvetkezmnyt nem ismerve, klnsen nem vllalva.
Ez azrt rendkvl fontos, mert az alrsgyjts sorn (Jzsef Attila hasonlatt hasznlva) megltjk az emberek azt, amit szzezer ve nznek[24]: a szabadsgot.
Az alrs a nemzeti ntudat felbredst szolgja, aminek eredmnyeknt – amikor szksges a testvrhbor elkerlsre – nvdelmi lpsknt Alkotmnyoz Nemzetgylsen vgezzk el a gondolkodsi md vltst (paradigmavltst), aminek hrom rszt: az ideolgiai, a jogi s a gazdasgi gondolkodsi md vltst a „Paradigmavlts” c. CD[25] tartalmazza. Ennek az EU tagllamokra adaptlt vltozatt ajnlom elkszteni.
Amennyiben a gondolkodsi md vltsra s hatalomvltsra (egytt: rendszervltsra) az eurpai npszavazs eltt van szksg, akkor a npszavazs megerstsre bejelentjk Magyarorszg kilpst az EU-bl, a trelmi idre vonatkoz jegyzknyvben meghatrozva a hrom alaptzis, valamint a tilt rendelkezsek feloldst Magyarorszgra nzve, aminek kvetkezmnye a kilps hatlyba lpse eltt a gazdasgi fggetlensg tnyleges visszavtele s a gazdasgi paradigmavlts megvalstsa. Ezzel elkezdjk „a mintaadst az emberisgnek (clzottan Eurpnak) az emberi letre” - Nmeth Lszl szavaival.
A polgri kezdemnyezst
2010. mjus 2-n 16 rakor a Nemzeti Kvhzban
(V. ker - 1052. Budapest, Semmelweis 1-3.)
rendezett sajttjkoztatn jelentjk be.
A polgri kezdemnyezst a Trianoni Bkedikttum hatsnak bks feloldsra ajnljuk fel, hiszen arra a Szent Korona minden tagjnak (az llamalapt nemzet tagjainak s az llamalkot nemzet tagjainak egyarnt) rdeke, ppgy, mint Eurpa minden nemzetnek s llamnak.
Mjus 2-n a sajttjkoztat keretn bell rendezzk meg a nyit alrsgyjtst indt Szert.
Mjusban s jniusban az polgri kezdemnyezshez csatlakoz megykben rendeznk alrsgyjts indt Szert.
Azokban az EU tagorszgokban, amelyek csatlakoznak a polgri kezdemnyezshez jliustl tartjuk az alrsgyjts indt Szereket. (Szeretnm, ha az utdllamokban lennnek ezek a Szerek elszr.)
Az, aki megltja a szabadsgot a polgri kezdemnyezsben, vagyis azt, amit mr sein keresztl szzezer ve nz, tudja s rzi mit jelent a Magyar jjszletshez Szent Lszl knyrgsvel krt er, megvilgosods s kitarts kegyelmnek sorrendje.
gy lesz!
Kelt Szegeden, 2010. prilis 26-n.
A krisztusi rk rtkrend szerinti magyar szeretettel:
Halsz Jzsef, a Szent Korona alzatos szolgja
Nyomtathat vltozat: - Link -,
CD: - Link -
________________________________________
[1] „Az EU tnyleges hatsa” c. hangos jsg letltsi cme: - Link - (kibontsi tmutat: - Link -)
[2] Soros: Tovbbra is fenyeget a hallspirl: - Link -
[3] FT: 30 millird fontos "lyuk" a brit prtok vlasztsi programjaiban: - Link -
[4] Ngy vltozat egy tmra: - Link -
[5] Elemzk: az amerikai kapitalizmus ssze fog omlani: - Link -
[6] Mg csak most jn a feketeleves: - Link -
[7] Lisszaboni Szerzds: - Link - / - Link -
[8] Rkczi Brezni kiltvnya: - Link -
[9] Lisszaboni Szerzds I. rsz 50. :
(1) Sajt alkotmnyos kvetelmnyeivel sszhangban a tagllamok brmelyike gy hatrozhat, hogy kilp az Unibl.
(2) A kilpst elhatroz tagllam ezt a szndkt bejelenti az Eurpai Tancsnak. Az Eurpai Tancs ltal adott irnymutatsok alapjn az Uni trgyalsokat folytat s megllapodst kt ezzel az llammal, amelyben az rintett llamnak az Unival val jvbeli kapcsolataira tekintettel meghatrozzk az illet llam kilpsnek rszletes szablyait. Ezt a megllapodst az Eurpai Uni mkdsrl szl szerzds 218. cikke (3) bekezdsnek megfelelen kell megtrgyalni. A megllapodst az Uni nevben a Tancs kti meg minstett tbbsggel eljrva, az Eurpai Parlament egyetrtst kveten.
(3) A kilpsrl rendelkez megllapods hatlybalpsnek idpontjtl, illetve ennek hinyban a (2) bekezdsben emltett bejelentstl szmtott kt v elteltvel a Szerzdsek az rintett llamra tbb nem alkalmazhatk, kivve, ha az Eurpai Tancs az rintett tagllammal egyetrtsben ennek a hatridnek a meghosszabbtsrl egyhanglag hatroz.
(4) A (2) s (3) bekezds alkalmazsban az Eurpai Tancsnak, illetve a Tancsnak a kilp tagllamot kpvisel tagja az Eurpai Tancs, illetve a Tancs r vonatkoz tancskozsain s a r vonatkoz hatrozatok meghozatalban nem vesz rszt.
A minstett tbbsget az Eurpai Uni mkdsrl szl szerzds 238. cikke (3) bekezdse b) pontjnak megfelelen kell meghatrozni.
(5) Amennyiben az az llam, amely kilpett az Unibl, ksbb jra felvtelt kri, krelmre a 49. cikkben megllaptott eljrst kell alkalmazni.”
[10] Lisszaboni Szerzds II. rsz 26. cikk:
„(2) A bels piac egy olyan, bels hatrok nlkli trsg, amelyben e szerzds rendelkezseivel sszhangban biztostott az ruk, a szemlyek, a szolgltatsok s a tke szabad mozgsa.”
[11] Lisszaboni Szerzds II. rsz 3. cikk:
„(1) Az Uni kizrlagos hatskrrel rendelkezik a kvetkez terleteken:
a) vmuni,
b) a bels piac mkdshez szksges versenyszablyok megllaptsa,
c) monetris politika azon tagllamok tekintetben, amelyek hivatalos pnzneme az euro,
d) a tengeri biolgiai erforrsok megrzse a kzs halszati politika keretben,
e) kzs kereskedelempolitika.
(2) Az Uni szintn kizrlagos hatskrrel rendelkezik nemzetkzi megllapods megktsre, ha annak megktst valamely unis jogalkotsi aktus rja el, vagy ha az hatskreinek bels gyakorlshoz szksges, illetve annyiban, amennyiben az a kzs szablyokat rintheti, vagy azok alkalmazsi krt megvltoztathatja.
[12] Lisszaboni Szerzds I. rsz 5. cikk:
„(3) A szubszidiarits elvnek megfelelen azokon a terleteken, amelyek nem tartoznak kizrlagos hatskrbe, az Uni csak akkor s annyiban jr el, amikor s amennyiben a tervezett intzkeds cljait a tagllamok sem kzponti, sem regionlis vagy helyi szinten nem tudjk kielgten megvalstani, gy azok a tervezett intzkeds terjedelme vagy hatsa miatt az Uni szintjn jobban megvalsthatk.
Az Uni intzmnyei a szubszidiarits elvt a szubszidiarits s az arnyossg elvnek alkalmazsrl szl jegyzknyvben meghatrozottak szerint alkalmazzk. A nemzeti parlamentek az emltett jegyzknyvben megllaptott eljrsnak megfelelen gondoskodnak a szubszidiarits elvnek tiszteletben tartsrl.”
[13] Magyarorszg elvesztsnek 12 EU-stcija az elmlt 20 v nemzetrulst sszefoglal Lisszaboni Szerzds cikkei alapjn - - Link -
[14] Polgri kezdemnyezs - Link -
[15] Lisszaboni Szerzds I. rsz 11. cikk:
„(4) Legalbb egymilli unis polgr, akik egyben a tagllamok egy jelents szmnak llampolgrai, kezdemnyezheti, hogy a Bizottsg - hatskrn bell - terjesszen el megfelel javaslatot azokban az gyekben, amelyekben a polgrok megtlse szerint a Szerzdsek vgrehajtshoz unis jogi aktus elfogadsra van szksg.
Az ilyen kezdemnyezsekre alkalmazand eljrsok s felttelek meghatrozsra az Eurpai Uni mkdsrl szl szerzds 21. cikke els bekezdsnek megfelelen kerl sor.”
|