Belfld : A Facebook a betrk aranybnyja |
A Facebook a betrk aranybnyja
2010.07.25. 20:41
A Twitter, a Facebook s a hasonl kzssgi oldalak jelentik manapsg a betrk legfontosabb informciszerzsi forrst. Az zenfalra vagy profiloldara kirt szemlyes zenet vagy akr pr feltlttt fot is jelents biztonsgi kockzatokat rejthet magban.
A riasztberendezsek s biztonsgi zrak ideje lejrt, st mr az is felesleges, hogy rokonnal vagy j barttal rttetjk ki a postaldt a nyarals alatt, a XXI. szzadi betr ugyanis mr online kutatmunkval trkpezi fel a kvetkez ldozatt. Elg a Twitterre, Facebookra vagy ms kzssgi oldalra kirt, htkznapinak tn bejegyzs (pldul „Krtn nyaralok 1 htig”) vagy egy rtatlannak tn otthoni fot (pldul a nappaliban), s knnyen kifosztott laks vrhat rnk a nyaralsbl hazarkezve.
Kivl vadszterlet
Az egyre npszerbb vl kzssgi oldalakon a felhasznlk tbbsge bele sem gondol a kvetkezmnyekbe, s „fnek-fnak” kiadja a lakcmt s aktulis tartzkodsi helyt, illetve oszt meg fotkat. Egy j tra trt brit bnz szerint az internet korban azonban sokkal egyszerbb az informciszerzs, mert az emberek szinte mindent elrulnak magukrl. „Korbban csak a tejesembertl vagy a poststl lehetett informcikat megtudni arrl, hogy ppen ki s mikor nyaral, vagy ltalban melyik napszakban nem tartzkodik otthon, manapsg viszont a betrk internetes kutatmunkval kszlnek fel a kiszemelt hzak, laksok kifosztsra” – nyilatkozta a ma mr lelkszknt dolgoz Richard Taylor a The Daily Telegraph cm napilapnak.
A kzssgi portlok rvn a betrk az elkvets eltt knnyen informcit gyjthetnek a kiszemelt laksban lk napi rutinjrl, valamint a laksban, hzban tallhat rtkekrl is. Az Egyeslt llamokban s Nagy-Britanniban mr szmos megtrtnt eset bizonytja: knnyen ldozatt vlhat, aki megosztja msokkal elutazsi terveit.
tvonalat is megtervezi
Ahogy rgebben az zenetrgztre is dzkodtunk a „nem vagyok otthon” zenetet felmondani, gy a kzssgi portlok esetben is gondoljuk t alaposan, rdemes-e azzal „villogni”, hogy ppen mikor, hova utazunk, mivel tltjk az idnket, s mennyi ideig lesznk tvol. A kzztett informcival ugyanis knnyen vissza lehet lni. Szmos kzssgi portl (Facebook, MySpace, iWiW, stb.) felhasznlja gyantlanul mg a lakcmt s telefonos elrhetsgeit is megosztja olyan ismerskkel, akiket vek vagy vtizedek ta nem is ltott. Nem is beszlve a profiloldalakra feltlttt, odahaza kszlt fotkrl (rtkes aut, festmny, sznyeg, elektronikus berendezs, stb.) amelyek megosztsa jelents segtsget nyjt a laks rtkeinek a felbecslsben a betrnek, aki egy kattintssal akr javasolt tvonalat is kaphat a kiszemelt cmhez.
Nemcsak a nyarals alatti bejegyzsek, valamint a tbb ezer kilomterrl feltlttt tengerparti vagy vrosltogatsos fotk, hanem a belltott automata e-mail zenetek („Egy htig klfldn leszek”, stb.) is komoly kvetkezmnyekkel jrhatnak. Felesleges mindenkivel megosztani, hogy „Elutaztam”, helyesebb csupn annyit kzlni a belltott automata e-mailben, hogy „Nem tartzkodom az irodban”.
J tancsok a kzssgi portlok hasznlathoz:
- Ne harangozzuk be elre a tervezett utat.
- A sttuszunkban mellzzk a pontos tartzkodsi helynk kzlst.
- Kerljk a naplszer bersokat, mert gy knnyen kifigyelhetik a napirendnket, s „kisakkozhatjk”, mikor nem vagyunk otthon.
- Utazs kzben ne tltsnk fel fotkat, videkat, vrjuk meg vele az dls vgt. Minl tvolabbi helyen kszlnek a felvtelek, a betrk annl biztosabbak lehetnek abban, hogy egyhamar nem trnk vissza.
- gyeljnk a kzssgi oldalak biztonsgi belltsaira is
|